Osalise tööajaga töötaja puhkuse päevad, kas 28 kalendripäeva või 14 kalendripäeva?

Töötaja küsib:  Kui palju ma osalise tööajaga töötades põhipuhkust teenin? Näiteks kui mulle on määratud osaline töövõime ja töötan 20 tundi nädalas.

Vastab Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep: töötaja teenib üldjuhul 28 kalendripäeva põhipuhkust aastas. Kui töötajale on määratud osaline või puuduv töövõime, siis teenib ta 35 kalendripäeva aastas. Põhipuhkuse teenimisel ei ole oluline, milline on töötaja tööaeg nädalas või kuus.

Kõik isikud, kes teevad tööd töölepingu alusel, teenivad töölepingu seaduse (TLS) § 55 kohaselt ühes aastas vähemalt 28 kalendripäeva põhipuhkust. TLSi kohaselt teenivad ühes aastas 28 kalendripäevast enam alaealised, osalise ja puuduva töövõimega isikud ning haridustöötajad – 35 kuni 56 kalendripäeva. Ka töölepingus või kollektiivlepingus võib kokku leppida pikemas kui 28kalendripäevases põhipuhkuses.

Põhipuhkust teenitakse proportsionaalselt töötatud ajale. Näiteks kui töötaja põhipuhkuse kestus on 28 kalendripäeva ja ta töötab osalise tööajaga, siis teenib ta ikkagi aasta jooksul 28 kalendripäeva põhipuhkust. Kui ta töötab pool aastat, siis teenib ta 14 kalendripäeva põhipuhkust.

NÄIDE. Töötaja töötab 3 tundi nädalas, tema põhipuhkuse kestus on 35 kalendripäeva, töösuhe algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. juulil. Ta teenib põhipuhkust järgmiselt: 35 / 365 (kalendripäevade arv aastas) × 212 (kalendripäevade arv 1. jaanuarist 31. juulini) = 20,33 kalendripäeva.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga